Kağıt Ev / Carlos Maria Dominguez

"Kitaplar, sanki asla geri dönemeyeceğimiz bir anın tanıkları gibi, bir ihtiyaç ve unutkanlık anlaşmasıyla tutunurlar insana." (S.22)

Bugün buram buram kitap kokan ve içinde dev bir kütüphane barındıran 90 sayfalık bir novella ile geldim. Arjantinli yazar Carlos Maria Dominguez’in 2002’de yayımlanan novellası La casa de papel (Kağıt Ev), kısa sürede yirmiden fazla dile çevrilmiş ve yayımlandığı her ülkede büyük ilgi uyandırmış. Jaguar Kitaptan çıkan bu kitap Seda Ersavcı’nın çevirisi, Peter Sis’in illüstrasyonları ve Cem Ersavcı’nın ön kapak fotoğrafıyla Türkçe’ye kazandırılmış. Okuyucuyu kitap okumaya motive eden, genel olarak sade, basit ve anlaşılabilir bir dili olan bu kitabı sizlere de tavsiye ederim.
Konu

Kitaplar insanların kaderini değiştirir. Kimileri Malezya Kaplanı’nı okuyup uzak diyarlardaki üniversitelerde edebiyat profesörü oldu. Siddhartha binlerce gencin Hinduizm’e merak salmasını sağladı, Hemingway onları sporcu yaptı, Dumas binlerce kadının hayatını altüst ettiyse de, yemek kitapları sayesinde intihardan kurtulanların sayısı hiç de az değildi. Ne var ki Bluma kitap kurbanlarından biri oldu. Soho’daki bir kitapçıdan Emily Dickinson’un Şiirleri’nin eski bir baskısını aldı ve ilk köşe başında, tam da ikinci şiiri okumaya başladığında bir arabanın altında kaldı. 
Ölümünden sonra yerini devralacak anlatıcımız olan meslektaşı, Bluma adına gelmiş bir zarftan çıkan, çimento kalıntıları ve kirle kaplı olan, Joseph Conrad’ın Gölge Hattı’nın eski püskü bir baskısıyla karşılaşır. Kitabın kapağını açtığında Bluma’nın Carlos diye bir adama yazılmış ithafını görür. Ve çimento kalıntıları ile kaplı, Bluma’ya geri gelmiş bu kitabın cazibesine kapılan anlatıcımız Carlos’un izini sürmeye başlar…
Herkese keyifli okumalar.

Elçin Ererdal

”İnşa edilen bir kütüphane, yaratılan bir hayat demektir; yığılmış kitaplar toplamı değildir asla.” (S.38)

”Hâlâ benim arkadaşım onlar. Kışın üzerimi örtüyor, yazın gölge yaratıyorlar. Beni rüzgarlardan koruyorlar. Kitaplar benim evim.” (S.66)

viyanakitapkulubu
viyanakitapkulubu
Articles: 14