Madam Bovary / Gustave Flaubert

Madam Bovary

Bugün sizlere en bilinen dünya klasiklerinden biri olan Madam Bovary ile geldim. Gustave Flaubert ilk romanı olan Madam Bovary’yi 1851’de yazmaya başlamıştır. Beş yıl üzerinde çalıştığı bu eseri 1856 yılında ‘Revue de Paris’ dergisi tarafından bölümler halinde yayımlanmıştır. 1857 yılında da kitap olarak basılmıştır.

 Flaubert bu romanı yayımlandıktan sonra Fransız hükümeti tarafından dini ve ahlaki duygulara ters düşen bir roman yazmakla suçlanmış, bunun için yargılanmış ancak hapis yatmamıştır. Dava halkın ilgisini çektiği ve bir skandala dönüştüğü için Madam Bovary’nin satışları da artmıştır.

Madam Bovary, romantizmin idealist yaklaşımına bir tepki olarak ortaya çıkmış, realizm akımının ilk ve en önemli örneği olarakta literatüre geçmiştir. Kendisinden sonra gelecek birçok esere öncülük etmiştir.

Flaubert yaptığı betimlemeler ile kitabı kolayca resmetmemizi sağlıyor. Ama uzun betimlemelerden hoşlanmayan okuyucular için zorlayıcı olabilir. Kitap özellikle giriş kısmında ilerlemiyor gibi görünse de bir yerden sonra sizi içine alıyor ve sonlarına doğru da elinizden bırakmak istemiyorsunuz.

Roman, hemen hemen her dile çevrilmiş ve birçok kez farklı ülkeler tarafından da filme uyarlanmıştır. Emma, 19. yy edebiyatında görmeye alışık olduğumuz ahlaklı kadın profilinin tersi bir karakter olarak oluşturulmuş. Fakat bu karakter erkek egosu ile oluşturulduğu için kadının eşini aldatması anlatılırken, Charles melek olarak Emma ise şehvet peşinde koşan ahlaksız bir kadın olarak resmedilmiş. Ama erkek yazarlar tarafından erkeğin kadını aldatması anlatılırken ya da yazılırken ya da resmedilirken kadın her daim çirkin, kötü, yetersiz………..Yani diyeceğim o ki zaman zaman Emma’nın tatminsizlikleri ve kendini dizginleyememesi canımı sıksa da bu karakterin erkek egosu altında ezilmesine gönlüm elvermedi.
Herkese keyifli okumalar. @elcinererdal

viyanakitapkulubu
viyanakitapkulubu
Articles: 14